Zavod za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu s reumatologijom KB Dubrava, Klinika za plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku kirurgiju KB Dubrava i Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu organiziraju seriju tečajeva pod nazivom „Bolesti i ozljede šake, liječenje i rehabilitacija“.
Prvi tečaj navedene serije održat će se dana 14.3.2025. u KB Dubrava pod nazivom „ Klinički izazovi u liječenju i rehabilitaciji sindroma karpalnog tunela“.
Tečaj je kategoriziran kao Poslijediplomski tečaj trajnog usavršavanja I kategorije Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Sudjelovanje na tečaju biti će vrednovano od Hrvatske liječničke komore.
Program i pristupnica: KLINIČKI IZAZOVI U LIJEČENJU I REHABILITACIJI SINDROMA KARPALNOG TUNELA
Osvrt na održani poslijediplomski tečaj trajnog usavršavanja prve kategorije medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Klinički izazovi u liječenju i rehabilitaciji sindroma karpalnog tunela
Dana 14. 3. 2025. god. u Zavodu za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu s reumatologijom KB Dubrava održan je tečaj „Klinički izazovi u liječenju i rehabilitaciji sindroma karpalnog tunela“. Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska liječnička komora isti su kategorizirali kao poslijediplomski tečaj trajnog usavršavanja 1. kategorije. Tečaj je održan je pod pokroviteljstvom Hrvatskog društva za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu HLZ-a. Cilj tečaja, na kojem je sudjelovalo stotinjak osoba, bio je istaknuti značenje multidisciplinarnog tima u smanjenju morbiditeta te povećanju funkcionalnosti šake osoba sa sindromom karpalnog tunela (SKT). Osobitost ovoga tečaja bile su radionice pridružene svakom od četiri bloka predavanja.
U uvodnom bloku kojega su vodili specijalisti plastične i rekonstrukcijske kirurgije KB Dubrava izv. prof. prim. dr. sc. Rado Žic, dr. med. i doc. dr. sc. ZlatkoVlajčić, dr. med., prikazana je funkcionalna anatomija i klinički pregled šake. Naglasak je bio na testovima za postavljanje kliničke dijagnoze SKT-a, a prateća radionica „Klinički pregled šake“ omogućila je polaznicima praktičnu primjenu stečenoga znanja.
U dijagnostičkom bloku radiolog i fizijatar, kroz dva zasebna predavanja, posebno su izdvojili radiološke metode oslikavanja karpalnog kanala uključujući magnetsku rezonancu i ultrazvuk, naglašavajući prednosti i nedostatke primjene istih. U istom je bloku neurolog prikazao važnost EMNG-a ne samo u dijagnosticiranju i klasificiranju kompresije n. medianusa u karpalnom kanalu nego i diferencijalno dijagnostičko isključivanje drugih stanja koja se prezentiraju bolovima, parestezijama i gubitkom snage šake. Druga radionica uključila je praktičnu primjenu UZV-a za regiju karpalnog tunela koju su vodile prof. dr. sc. Laktašić – Žarjević, izv. prof. dr. sc. Ivanac i dr. sc. Divjak.
U trećem konzervativnom bloku predavanja, dr. Aksentijević je prikazao patofiziologiju, epidemiologiju i faktore rizika sindroma karpalnog tunela. Prof. Bobek je predavanjem o novostima u konzervativnom liječenju prikazala modalitete konzervativnog liječenja utemeljene na dokazima, ističući važnost multimodalnog i interdisciplinarnog pristupa. Radionica iza ovoga bloka predavanja uključivala je praktični prikaz manualnih tehnika miofascijalne relaksacije te neurodin. tehnike klizanja živca i tetiva.
U četvrtom setu predavanja o kirurškom liječenju, polaznicima je prof. Žic prikazao video klasičnoga kirurškog pristupa dekompresije n. medianusa, a zatim je dr. Godeč prikazala endoskopski pristup kirurškog liječenja s prednostima i nedostatcima. Druga polovica kirurške sekcije bila je posvećena poslijeoperacijskom tijeku i mogućim komplikacijama kirurškog liječenja što je prikazao dr. Barić. Posebno je bila izdvojena tema ranog prepoznavanja i liječenja refleksne simpatičke distrofije nakon kirurške dekompresije n. medianusa prezentirana od strane prof. Budija. Prateća radionica uključila je praktični prikaz individualne poslijeoperacijske kineziterapije, limfne drenaže, vježbi senzo-motorike i radne terapije.
Zaključno, svrha je tečaja bila prikazati liječenje i rehabilitaciju osoba sa SKT-om s aspekata različitih članova interdisciplinarnog tima, uključujući specijaliste plastične i rekonstrukcijske kirurgije, fizijatra, radiologa, neurologa, fizioterapeuta, radnog terapeuta i edukacijskog rehabilitatora.
U tečaju je predstavljen realni interdisciplinarni stručni tim za liječenje i rehabilitaciju šake koji u KB Dubrava postoji već jedno desetljeće. Voditelji tečaja bili su izv. prof. prim. dr. sc. Rado Žic, dr. med. i izv. prof. prim. dr. sc. Dubravka Bobek, dr. med.