Povijest i razvoj
Početkom rada bolnice na današnjoj lokaciji (1988. god.) osigurani su uvjeti u građevinskom, arhitektonskom i tehnološkom smislu za početak primjene visokih standarda pri organiziranju sterilizacijskih aktivnosti bolnice iz jednog mjesta – Odjela središnje bolničke sterilizacije (prema SZO-u Central sterilie supply department – CSSD). Takva organizacija ima višestruke prednosti u racionalizaciji i kvaliteti steriliziranog proizvoda. Primijenjena je tehnologija SET- sustava čime je osiguran sterilni materijal za jedan cjeloviti medicinski postupak, što znači da svaki pacijent ima svoj set.
Početkom 2009. god. sterilizacija započinje s radom u potpuno rekonstruiranom prostoru opremljenim novim uređajima. Instalirano je šest sterilizatora – autoklava i jedan nisko temperaturni sterilizator formaldehidehidom. Zbog saznanja o važnosti dezinfekcijskih metoda koje prethode sterilizaciji i osiguravaju njezinu uspješnost, opremljeni smo s dva jednokomorna i jednim trokomornim uređajem za strojno pranje, dezinfekciju i sušenje medicinskih instrumenata i pribora. Uređaji najnovije generacije odgovorili su na zahtjeve reprocesiranja kompleksnih instrumenata.
S ciljem pravodobne opskrbe sterilnim instrumentima i zavojnim materijalom za odjele, dijagnostike i operacijske sale, Odjel sterilizacije se prilagođava kadrovima, uređajima i organizacijom službe kroz 24 sata.
Edukacije i suradnje
U sterilizacijskoj djelatnosti Hrvatske KB Dubrava zauzima visoko mjesto i djeluje kao reprezentativni odjel na čijem su iskustvu napredovale i sterilizacije drugih bolničkih ustanova. Važno je istaknuti da smo 2002. god. prvi u Hrvatskoj započeli s radom vodikov peroksid – plazma sterilizacijom. Nakon naših iskustava u radu, plazma sterilizacija je uvedena i u drugim bolnicama Hrvatske.
Stručno osposobljavanje osoblja sterilizacije je putem stručnih skupova Hrvatske komore medicinskih sestara, Hrvatske udruge medicinske sterilizacije i Hrvatske komore zdravstvenih radnika. Godine 2011. Smiljana Uljanić, Jasminka Ganić, Nikica Krajina i Igor Janković završili su međunarodni tečaj WFHSS, specifičan za poslove u sterilizaciji.
Planovi za razvoj
Planovi su unaprijediti metodu nadzora sterilizacijskih procesa postojećega sustava dokumentacije ICS 8535 – BC koji predstavlja elektronski oblik nadzora i arhive s dokumentiranjem sadržaja punjenja svakog sterilizatora pomoću bar-code skenera. Takav sustav ima za cilj osiguranje dvostrukog značenja: istodobno pruža sigurnost pacijentu i zdravstvenim djelatnicima.
U planu je slijediti europske i svjetske novosti i smjernice o načinu rada u sterilizaciji.