
Ambulanta za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu specijalizirana je za pregled liječnika specijalista fizikalne i rehabilitacijske medicine, dijagnostiku, liječenje te planiranje, provedbu i evaluaciju rehabilitacije za osobe s tjelesnim oštećenjima ili kroničnim bolestima.
Metode dijagnostike liječenja u fizikalnoj i rehabilitacijskoj medicini nude širok raspon modaliteta, uključujući medikamentoznu sistemnu i lokalnu terapiju, fizikalnu terapiju, radnu terapiju, govornu terapiju, edukacijsku rehabilitaciju i druge specijalizirane tretmane.
Cilj je pomoći pojedincima u oporavku od ozljeda ili bolesti te poboljšati njihovu sposobnost funkcioniranja i sudjelovanja u svakodnevnim aktivnostima. Ciljevi i dinamika rehabilitacijskih programa obično su prilagođeni specifičnim potrebama i ciljevima pojedinca.
Ambulante za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu također mogu pružiti edukaciju i podršku pojedincima i njihovim obiteljima, uključujući informacije o samostalnom nošenju i svladavanju tegoba pri kroničnim stanjima i pristupu resursima zajednice.
Općenito, ambulatna fizikalne i rehabilitacijske medicine igra ključnu ulogu u pomoći osobama s fizičkim oštećenjima, funkcionalnim deficitima ili kroničnim stanjima s ciljem postizanja maksimalne razine neovisnosti i kvalitete života.
U ovom trenutku pri Zavodu za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu aktivne su četiri specijalističke ambulante.
- Specijalističke ambulante fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Subspecijalistička ambulanta reumatologije
- Dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Postcovid dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Jedinice integrirane fizikalne terapije
- Hidroterapijski trakt
- Kabinet za dijagnostički ultrazvuk koštano-mišićnog sustava
- Kabinet logopeda
- Kabinet edukacijskog rehabilitatora
- Kabinet radnog terapeuta