Regionalni anestetici se primjenjuju s ciljem anesteziranja određenog dijela tijela. To se postiže ubrizgavanjem anestetika izravno oko živaca koji opskrbljuju područje tijela na kojem će se izvesti operacijski zahvat. Anestetici će privremeno spriječiti regionalne ili lokalne živce da odašilju signale prema mozgu. Budući da sam mozak nije zahvaćen, bolesnik će ostati budan ali neće osjećati nikakvu bol. Često se ovdje primjenjuju i lijekovi koji smiruju strah i umanjuju tjeskobu. Od njih se može biti pospan ili čak zadrijemati tijekom operacije, pa bolesnici često nemaju sjećanje na samu operaciju. Uz regionalnu anesteziju manja je šansa za privremene neželjene nuspojave koje su češće pri općoj anesteziji (grlobolja, mučnina, povraćanje, smetenost). Regionalna anestezija omogućuje stanje bez bolova koje može potrajati i nekoliko sati nakon operacije. Postoje četiri tipa regionalne anestezije: spinalna anestezija, epiduralna anestezija, regionalni blokovi i lokalna anestezija.
SPINALNA ANESTEZIJA
Spinalna anestezija nastaje kad se lijekovi daju u tekućinu koja okružuje kralježničnu (spinalnu) moždinu. Bolni signali iz spinalnih živaca su blokirani prije nego što stignu do mozga, pa se operacija može bezbolno obaviti, a bolesnik je budan. Ovisno o položaju tijela nakon ubrizgavanja, blokirana je cijela donja polovica tijela ili samo jedna strana donje polovice tijela. Nakon prestanka djelovanja anestetika, ponovno se uspostavlja osjet i motorika (mogućnost pokretanja). U dva do četiri posto bolesnika nakon spinalne anestezije nastaje glavobolja.
EPIDURALNA ANESTEZIJA
Epiduralna anestezija je slična spinalnoj, osim što se anestetik daje izvan ovojnice spinalne moždine. Bolni osjeti su blokirani prije nego što dosegnu mozak, bolesnik je budan, ne osjeća bol, a motorika je u većine bolesnika očuvana. Pri kontinuiranoj epiduralnoj anesteziji i/ili analgeziji postavi se mala plastična cjevčica (kateter) za dodatnu kontrolu boli nakon operacije.
REGIONALNI BLOKOVI
Regionalni blokovi (nervni blokovi) se primjenjuju kako bi se anestezirale određene grupe živaca, primjerice oni za rame, ruku, šaku, nogu ili stopalo. Anestetik se injicira uokolo živaca koji opskrbljuju područje tijela na kojem se operira. Time se spriječi odašiljanje bolnih signala k mozgu. Osim anesteziologa ove blokove ponekad izvode i kirurzi.
LOKALNA ANESTEZIJA
Lokalna anestezija se daje radi anesteziranja točno određenog mjesta gdje će se izvoditi operacija. Obično ju primjenjuje kirurg.