Odjel na nuklearnu medicinu utemeljen je 1988. godine za potrebe novosagrađene Vojne bolnice u Zagrebu. U namjenski izgrađenom Odjelu posebna pozornsot posvećena je mjerama zaštite od štetnog učinka otvorenih izvora ionizirajućeg zračenja. Povijest Odjela od samog početka iznimno je zanimljiva. Idejno zamišljen, a gradnjom i medicinskom opremom realiziran, Odjel je bio sastavljen od tri odsjeka: nuklearno-medicinsko- dijagnostičkog, bolesničko-stacionarnog i radiokemijskog – RIA laboratorija.
Od 1991. godine Odjel samostalno funkcionira u sklopu Opće bolnice, kasnije Nove bolnice, a danas Kliničke bolnice Dubrava. Do proljeća 1993. godine na Odjelu se izvode nuklearno-medicinski dijagnostički postupci i radioimunološke analize. Na Odjelu su zaposleni stručnjaci iz različitih područja medicinske dijagnostike: liječnici, specijalisti nuklearne medicine, fizičar, specijalist med. biokemije, viši laboratorijsko-kemijski tehničar te dvije medicinske sestre.
Tijekom Domovinskog rata, u razdoblju od 1992. – 1995. godine zbog velikog broja ozlijeđenih i komplikacija ratnih ozljeda, na Odjelu se izvodi sve veći broj scintigrafija skeleta. Značajno mjesto u dijagnostičkom algoritmu utvrđivanja ozljeda i upala kosti (osteomijelitisa) i mekih tkiva nakon trauma i ranjavanje imala je i nuklearno-medicinska slikovna dijagnostika – scintigrafija.
Krajem 1995. godine ukida se bolesnički-stacionarni dio Odjela zbog nedovoljnog broja stručnog, educiranog medicinskog osoblja. Iako građevinski i namjenski osmišljen kao Odjel za nuklearnu medicinu i terapijsku primjenu radiofarmaka biva prenamijenjen u Odjel za kliničku citologiju.
Tijekom 1996. godine, dolaskom doc. dr. sc. Franje Škreba, a 1997. godine i drugih liječnika specijalista kao i inženjera kemije započinje novo razdoblje Odjela kako u stručnom i znanstvenom pogledu, tako i u pogledu instrumentacije. Nabavom uređaja za mjerenje gustoće kosti – denzitometra i ultrazvučnog aparata, započinje s radom Odjel za denzitometriju aksijalnog skeleta i Ambulanta za osteoporozu te Odjel za ultrazvuk vrata i Ambulanta za štitnjaču.
Godine 2012. Odjel za nuklearnu medicinu preimenovan je u Centar za nuklearnu medicinu, a voditeljem Centra imenovan je dr. sc. Tomislav Banek, specijalist nuklearne medicine.
Od 2013. godine Odjel postaje dio Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju pod imenom Odjel za ultrazvuk i nuklearnu medicinu. Voditelj odjela je dr. sc. Igor Čikara, a kordinator za nuklearnu medicinu dr. Berislav Rožman.
Odjel se odvaja od Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju 2020. godine i ponovo postaje samostalna jedinica – Odjel za nuklearnu medicinu, a voditeljica Odjela je dr. sc. Andrea Mutvar.
Godine 2019. na Odjelu je instalirana nova SPECT/CT gama kamera koja omogućuje tomografsko snimanje, jednofotonsku emisijsku tomografiju i po potrebi kompjuteriziranu tomografiju, odnosno fuziju slika dvije različite tehnike snimanja i jednom pregledu bolesnika.
U jesen 2019. godine u Odjelu za nuklearnu medicinu počinje izvođenje SPECT-a miokarda, funkcionalne slikovne pretrage neophodne u procjeni kliničke važnosti suženje srčanih krvnih žila, odnosno pitanja ishemije i vijabilnosti miokarda.
Godina 2020. je godina panedmije COVID -19 bolesti, bila je izazovna za cijelu bolnicu i njezino osoblje pa tako i za Odjel za nuklearnu medicinu. Od studenog 2020. godine do srpnja 2021. godine napravljeno je oko 1000 perfuzijskih scintigrafija pluća tijekom praćenja bolesnika kroz post-COVID dnevnu bolnicu te više od 100 perfuzijskih scintigrafija pluća u hospitaliziranih bolesnika tijekom liječenja akutne COVID-19 infekcije i upale pluća.
U srpnju 2021. godine Odjel dobiva uređaj za izvođenje ventilacijske scintigrafije pluća što je iznimno važno ne samo tijekom pandemije COVID-19 bolesti i upale pluća s mogućim komplikacijama nego i u drugih bolesnika kojima je potrebna cjelovita procjenu plućne funkcije.
Posljednjih godina dijagnostika i terapija većine bolesti rješava se multidisciplinarnim pristupom i timskim radom zdravstvenih djelatnika različitih specijalnosti te korištenjem komplementarnih dijagnostičkih metoda. Nove spoznaje i tehnološka dostignuća u pogledu instrumentacije, elektroničkih računala i radiofarmaka omogućit će primjenu novih nuklearno-medicinskih dijagnostičkih i terapijskih postupaka.
- Hrvoje Falak
- Jelena Kursar
- Ivana Jurin
- Ante Lisičić
- Mario Udovičić
- Marta Puškadija
- Nikola Pavlović
- Petra Vitlov
- Miroslav Raguž
- Sanda Sokol Tomić
- Tomo Svaguša
- Tomislav Šipić
- Marin Pavlov
- Ilko Vuksanović
- Marija Antunović
- Biljana Hržić
- Verica Šeb
- Matija Vrbanić
- Matko Filipović
- Zrinka Paić
- Senka Pejković
- Andreja Virt
- Marina Budetić
- Šime Manola
- Ivica Benko
- Ivan Zeljković
- Danijela Grizelj
- Aleksandar Blivajs
- Ana Jordan
- Diana Rudan
- Tomislava Bodrožić Džakić Poljak
- Vanja Ivanović Mihajlović
- Irzal Hadžibegović
- Klinički rad
- Nastavna djelatnost i edukacije
- Zavod za akutno kardiovaskularno liječenje
- Zavod za aritmije
- Zavod za bolesti krvnih žila i srčanih zalistaka
- Zavod za kardiomiopatije, zatajivanje srca i transplantacijsku kardiologiju
- Dnevna bolnica s polikliničko-konzilijarnom djelatnosti
- Dijagnostičko-terapijski odjel za invanzivnu i intervencijsku kardiologiju
- Dijagnostičko-terapijski odjel za elektrostimulaciju i elektrofiziologiju srca
- Dijagnostički odjel za ehokardiografiju i oslikavanje srca
- Dijagnostičko - terapijski odjel za MSCT koronarografiju
- Odjel za intenzivno liječenje akutnog srčanog zatajivanja
- Razvoj
- Znanstvena djelatnost
- Odjel rane rehabilitacije
- Specijalističke ambulante fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Subspecijalistička ambulanta reumatologije
- Dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Postcovid dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Jedinice integrirane fizikalne terapije
- Hidroterapijski trakt
- Kabinet za dijagnostički ultrazvuk koštano-mišićnog sustava
- Kabinet logopeda
- Kabinet edukacijskog rehabilitatora
- Kabinet radnog terapeuta
- Djelatnici
- Informacije za bolesnike
- Stručna djelatnost
- Znanstvena i edukativna djelatnost
- Djelatnici
- Kabinet za denzitometriju
- UZV
- Dinamička scintigrafija bubrega
- Limfoscintigrafija
- Perfuzijska scintigrafija miokarda
- Perfuzijska scintigrafija pluća
- Radiokardiografija
- Scintigrafija abdomena (in vivo) obilježenim eritrocitima
- Scintigrafija kosti
- Scintigrafija Meckelovog divertikula
- Scintigrafija paratiroidnih žlijezda
- Scintigrafija slinovnica
- Scintigrafija štitnjače s Tc-99m pertehnetatom
- Operacijske dvorane hitne kirurške službe
- Operacijska dvorana torakalne kirurgije
- Operacijska dvorana vaskularne kirurgije
- Operacijska dvorana kardiokirurgije
- Operacijska dvorana urološke kirurgije
- Operacijska dvorana oftamološke kirurgije
- Operacijska dvorana ORL kirurgije
- Operacijska dvorana neurokirurgije
- Operacijska dvorana traumatološke kirurgije
- Djelatnici
- O Odjelu