Perfuzijska i ventilacijska scintigrafija pluća
Što je perfuzijska scintigrafija pluća?
Perfuzijska scintigrafija pluća je dijagnostički postupak kojim se slikovno prikazuje prokrvljenost plućnog parenhima. Najčešće je indicirana kod sumnje na plućnu emboliju. Ostale najčešće indikacije su plućna hipertenzija, evaluacija prokrvljenosti pluća kod obrade bolesnika s tumorom pluća, bolesnici s kroničnom opstruktivnom bolesti pluća.
Ventilacijska scintigrafija pluća izvodi se u kombinaciji s perfuzijskom u onih bolesnika gdje je to indicirano, a preporučuje ju specijalist nuklearne medicine nakon perfuzijske scintigrafije pluća na zahtjev specijalista pulmologa ili nadležnog liječnika druge specijalnosti. Ventilacijska scintigrafija pluća je slikovna dijagnostička pretraga kojom se prikazuju zračni putevi u plućima i procjenjuje njihova očuvanost i prohodnost.
Ventilacijsko – perfuzijskom scinitgrafijom pluća procjenjujemo ukupnu plućnu funkciju.
Radiofarmak; Tc99m – makroagregat albumina (MAA) za perfuzijsku scintigrafiju pluća
Technegas – aerosol za ventilacisjku scintigrafiju pluća
Priprema bolesnika prije pretrage
- Za pretragu nije potrebna priprema
- Nije potrebno biti natašte
- Savjetujemo da nakit, sat i metalne ukrase ne nosite na pretragu jer ih je potrebno skinuti prije snimanja
- Upozorite liječnika na mogućnost trudnoće ili dojenje djeteta
- Nakon pretrage savjetujemo piti dosta tekućine i češće mokriti
Što treba donijeti na pretragu?
- Medicinsku dokumentaciju i nalaze prethodno učinjene obrade i nalaz specijaliste koji je indicirao pretragu.
Scintigrafija pluća – kako se izvodi pretraga?
Radiofarmak koji se koristi za ovu pretragu (Tc-99m MAA) primjenjuje se intravenski najčešće u kubitalnu venu ili u venu na šaci, nakon čega slijedi snimanje gama kamerom koje traje oko 20 minutra. Snimanje se izvodi planarnom tehnikom u 2-6 projekcija ili tomografijom.
Ukoliko se pretraga izvodi hitno nalaz se dobiva odmah nakon završetka snimanja, a ukoliko se ne radi o hitnom stanju bolesnika nalaz se šalje naknadno ili bolesnik dolazi po njega na šalter Odjela za nuklearnu medicinu.
Za ventilacijsku scintigrafiju pluća bolesnik prije snimanja preko tubusa spojenog na TechnegasPlus generator (u komori ovoga uređaja stvara se radioaktivni aerosol – spoj Tc99m čestica ugljika) udiše aerosol. Dovoljno je 3-5 puta duboko udahnuti da bi pretraga bila zadovoljavajuća. Nakon takve pripreme bolesnik ide na snimanje koje traje oko 30 minuta.
Što se može očekivati tijekom snimanja?
Pretraga je jednostavna, brza i bezbolna. Nosi određenu malu dozu zračenja zbog čega se ne izvodi u trudnica ukoliko se ne radi o hitnom stanju.
Što se može očekivati nakon snimanja?
Nakon pretrage nema zapreke za uobičajene aktivnosti. Majke koje doje dijete trebaju na određeno vrijeme nakon izvođenja pretrage prekinuti dojenje o čemu će biti informirane prije početka pretrage.
Scintigrafija kosti
Što je scintigrafija kosti?
Scintigrafija kosti je je slikovna dijagnostička metoda kojom se pomoću radiofarmaka koji se nakupljaju u kostima (osteotropni radiofarmaci) prikazuje metabolička aktivnost kosti i zglobova. Može se primjenjivati u odraslih i djece. Radiofarmaci koji se koriste za scintigrafiju kosti su Tehnecijem obilježeni difosfonati, najčešće Tc-99 m MDP.
Najčešće medicinske indikacije zbog kojih bolesnici dolaze na ovu pretragu su: sumnja na sekundarne promjene u skeletu (koštane metastaze), primarni tumori kosti (benigni ili maligni), upale koje zahvaćaju koštano-mišićni sustav, upalno-degenerativne promjene zglobova, metaboličke bolesti skeleta (npr. osteoporoza), vaskularni poremećaji (aseptična nekroza) i druge bolesti koje izravno ili neizravno zahvaćaju koštani sustav.
Priprema bolesnika prije pretrage
- Za pretragu nije potrebna priprema
- Nije potrebno biti natašte
- Savjetujemo da nakit, sat i metalne ukrase ne nosite na pretragu jer ih je potrebno skinuti prije snimanja
- Upozorite liječnika na mogućnost trudnoće ili na dojenje djeteta
- Nakon pretrage savjetujemo piti dosta tekućine i češće mokriti
Što treba donijeti kod dolaska na pretragu?
Prilikom dolaska na pretragu donesite medicinsku dokumentaciju – nalaze do tada učinjene dijagnostičke obrade i nalaz specijaliste koji Vas upućuje na scintigrafiju kosti.
Scintigrafija kosti – kako se izvodi pretraga?
Ovisno o Vašoj bolesti, odnosno stanju zbog kojega dolazite na scintigrafiju kosti, provođenje ili protokol izvođenja ove pretrage može varirati. Na dan pretrage, ujutro oko 8 sati, intravenski ćete dobiti radiofarmak nakon čega slijedi snimanje. Dio snimanja ponekad slijedi neposredno nakon iniciranja radiofarmaka, a ponekad taj prvi dio snimanja nije potreban. Svi bolesnici uvijek dolaze na drugi dio snimanja koji se uobičajeno izvodi 3-5 sati nakon iniciranja radiofarmaka. Snimanje cijelog tijela traje 20-30 minuta, a po po trebi se izvode i dodatna statička snimanja određenih dijelova skeleta u različitim projekcijama ili tomografsko snimanje dijela skeleta (SPECT ili SPECT/CT).
Između iniciranja radiofarmaka, odnosno nakon eventualnog prvog snimanja i drugog snimanja, ne morate ostati u Odjelu za nuklearnu medicinu. Možete napustiti Odjel i vratiti se u dogovoreno vrijeme. Tijekom te pauze važno je piti dosta tekućine i često mokriti (1,5-2 litre) kako bi se ostatak radiofarmaka koji se nije vezao za kost izlučio mokraćom što povećava kvalitetu scintigrama (slika dobivenih scintigrafijom) i osjetljivost pretrage.
Što možete očekivati tijekom snimanja?
Bolesnik tijekom snimanja leži na krevetu gama kamere koji se polako kreće tijekom snimanja kako bismo u jednoj slici snimilii cijeli skelet. Važno je da bolesnik može mirno ležati na leđima oko 20-ak minuta. Malu djecu obično snimamo tijekom spavanja ili se prema potrebi može primjeniti kratkotrajna sedacija. Kamera ima dva detektora koji se pozicioniraju blizu tijela da bismo postigli što veću oštrinu (kvalitetu) scintigrama. Ukoliko ste klaustrofobični i smatrate da nećete moći izdržati ovakvo snimanje, molimo Vas da već ujutro prije iniciranja radiofarmaka na to upozorite medicinsko osoblje kako bismo s Vama na vrijeme porazgovarali.
Posebne mjere i ograničenja nakon scintigrafije skeleta
Nakon pretrage možete nastaviti s uobičajenim aktivnostima osim ako to uključuje bliski kontakt s malom djecom i trudnicama koji treba izbjegavati do 24 sata nakon iniciranja radiofarmaka.
Scintigrafija se ne izvodi u bolesnica koje su trudne ili postoji mogućnost trudnoće (apsolutna kontraindikacija), a u dojilja se izvodi samo ukoliko je potrebna ali uz pridržavanje preporučenih mjera.
Scintigrafija štitnjače s Tc-99m pertehnetatom
Što je scintigrafija štitnjače?
Scintigrafija štitnjače je slikovna metoda za dvodimenzionalni prikaz anatomije i fiziologije štitnjače. Najčešće medicinske indikacije za ovu pretragu su: čvorovi u štitnjači, evaluacija palpabilnog čvora u štitnjači (funkcionalni/nefunkcionalni čvorovi), detekcija ektopičnog tkiva štitnjače, subakutni tiroiditis, substernalna struma. Ograničenja scintigrafije štitnjače su čvorovi manji od 1 cm i prekrivanje čvora normalnim tkivom. Na temelju scintigrafije štitnjače nije moguće razlikovati dobroćudne od zloćudnih čvorova. Komplementarne pretrage scintigrafiji štitnjače su ultrazvuk štitnjače i eventualna ciljana citološka punkcija.
Radiofarmaci: danas se najviše primjenjuje Tc- 99m pertehnetat.
Priprema bolesnika prije pretrage
- Za ovu pretragu nije potrebna priprema
- Nije potrebno biti natašte
- Savjetujemo da nakit, sat i metalne ukrase ne nosite na pretragu jer ih je potrebno skinuti prije snimanja
- Upozorite liječnika na mogućnost trudnoće ili na dojenje djeteta
- Nakon pretrage savjetujemo piti dosta tekućine i češće mokriti
Što treba donijeti na pretragu?
Potrebno je donijeti uputnicu i sve dosadašnje nalaze na temelju kojih je indicirana pretraga (dijagnostičke i nalaze specijaliste koji je eventualno preporučio pretragu). Preporuča se donijeti UZV štitnjače te noviji nalaz hormona štitnjače. Liječnik će Vas pitati o lijekovima koje uzimate.
Što se može očekivati tijekom snimanja?
Scintigrafija štitnjače je bezbolna pretraga i bez nuspojava.
Bolesniku se intravenski injicira Tc-99 m pertehnetat i nakon otprilike 20 minuta bolesnik se pozove na snimanje (u sobu 3). Medicinski inženjer postavi bolesnika na krevet u ležeći položaj na leđima. Glava je blago zabačena unatrag. Kamera s pinhole kolimatorom nalazi se iznad vrata. Snimanje traje 10 minuta. Potrebno je biti miran tijekom snimanja (ne smije se pričati, kašljati te pomicati glavu i vrat).
Ako ste klaustrofobični, obavijestite o tome medicinskog inženjera ili liječnika prije početka pretrage.
Što se može očekivati nakon snimanja?
Nakon pretrage nema zapreke za uobičajene aktivnosti.
Preporuča se 24 sata nakon pretrage izbjegavati bliski kontakt s drugim osobama, osobito s djecom i trudnicama.
Scintigrafija se ne izvodi u bolesnica koje su trudne ili postoji mogućnost trudnoće (apsolutna kontraindikacija), a u dojilja se izvodi samo ukoliko je potrebna ali uz pridržavanje preporučenih mjera.
Dinamička scintigrafija bubrega
Što je dinamička scintigrafija bubrega?
Dinamička scintigrafija bubrega je slikovni dijagnostički postupak kojim se prikazuje funkcija bubrega pomoću radiofarmaka koji se izlučuju urinom. Njime se može vidjeti postoje li opstruktivne smetnje u kanalnom sustavu bubrega te separatna funkcija pojedinog bubrega kao udio pojedinog bubrega u ukupnoj bubrežnoj funkciji (bubrežni klirens).
Radiofarmak: Tc-99m DTPA ili Tc-99m MAG3, T1/2Tc-99m iznosi 6 sati.
Cilj pretrage je ocijeniti morfologiju i funkciju bubrega te eliminacijsku sposobnost kanalnog sustava. Primjenjuje se kod jednostranih ili obostranih opstruktivnih smetnji ili proširenja kanalnog sustava bubrega (npr. hidronefroze, bubrežnih kamenaca, stenoze pijeloureteričnog vrata ili uretera, itd.)
Priprema bolesnika prije pretrage
- Prije pretrage potrebno je popiti otprilike 1 litru tekućine (ako se radi o djetetu savjetovat ćemo Vas prilikom predbilježbe za pretragu)
- Bolesnik ne mora biti natašte
- Savjetujemo da nakit, sat i metalne ukrase ne nosite na pretragu jer ih je potrebno skinuti prije snimanja
- Ako postoji mogućnost trudnoće ili ste trudni obvezno upozorite liječnika ili medicinskog inženjera
Dinamička scintigrafija bubrega kod sumnje na renovaskularnu hipertenziju
- U bolesnika kod kojih postoji sumnja na renovaskularnu hipertenziju zbog stenoze renalne arterije potrebna je posebna priprema za pretragu o čemu će bolesnik biti obaviješten prilikom predbilježbe (iz terapije je potrebno izostaviti određene lijekove)
Što je potrebno donijeti na pretragu?
Nalaze do tada učinjene dijagnostičke obrade i nalaz specijalista koji je preporučio pretragu.
Postupak pretrage
Pretraga se izvodi u ležećem položaju (samo rijetko u sjedećem). Bolesniku se inicira radiofarmak u venu dok leži na krevetu gama kamere te se neposredno nakon iniciranja započinje snimanje područja bubrega. Tijekom snimanja jako je važno da je bolesnik miran. Ukoliko se pretraga radi kod djece, važna je suradljivost djeteta i roditelja kako bi djete bilo što mirnije. U slučaju da postoje znaci zastoja u kanalnom sustavu bubrega primjenjuje se diuretik (također intravenski) i snimanje se nastavlja još neko vrijeme.
Priprema bolesnika za dinamičku scintigrafiju bubrega s kaptoprilom
- Prije pretrage potrebna je priprema (dobit ćete tabletu kaptoprila – 25 mg) sat vremena prije početka pretrage. Nakon sat vremena izvodi se pretraga kako je gore opisano. U slučaju patološkog nalaza potrebno je još jedno snimanje (studija bez kaptoprila). Cilj pretrage je otkrivanje i praćenje renovaskularne hipertenzije.
Što se može očekivati nakon snimanja?
Nakon pretrage bolesnik može nastaviti svoje uobičajene aktivnosti bez posebnih mjera opreza. Preporuča se 24 sata nakon iniciranja radiofarmaka izbjegavati bliski kontakt s malom djecom i trudnicama.
Scintigrafija se ne izvodi u bolesnica koje su trudne ili postoji mogućnost trudnoće (apsolutna kontraindikacija), a u dojilja se izvodi samo ukoliko je potrebna ali uz pridržavanje preporučenih mjera.
Perfuzijska scintigrafija miokarda
Što je perfuzijska scintigrafija miokarda?
Perfuzijska scintigrafija miokarda je slikovna dijagnostička metoda koja se koristi za procjenu ishemije/fibroze srčanog mišića ili za procjenu vijabilnosti miokarda. Prikazuje nakupljanje radiofarmaka u srčanom mišiću koje je razmjerno protoku krvi kroz koronarne krvne žile. Radiofarmaci koji se koriste za ovu pretragu nakupljaju se u miokardu (najčešće Tc-99m MIBI, Tl-201 klorid).
Radiofarmaci:
- Tc-99m MIBI, fizikalno vrijeme poluraspada je 6 sati
- Tl- 201 klorid, fizikalno vrijeme poluraspada je 73 sata
Priprema bolesnika prije pretrage
- Preporuča se ne jesti neposredno prije pretrage, ali nije neophodno biti natašte. Osobe koje boluju od šećerne bolesti trebaju pojesti doručak i uzeti uobičajenu terapiju.
- 24 sata prije pretrage nemojte konzumirati kavu, čaj, coca-colu i slične napitke.
- Vodu možete piti u neograničenim količinama.
- Pušačima savjetujemo da ne puše 24 sata prije pretrage.
- Ukoliko uzimate lijekove koje je potrebno izostaviti prije ove pretrage, savjetujte se sa svojim obiteljskim liječnikom ili specijalistom koji ih je preopisao. Od lijekova je potrebno 48 sati prije pretrage prestati uzimati beta-blokatore, Concor, Byol, Nebilet, itd), a kroz 24 sata izostaviti blokatore kalcijevih kanala.
- Tijekom 48 sati prije pretrage nemojte uzimati Viagru.
- Dan prije pretrage izbjegavati teška fizička opterećenja.
- Savjetujemo da nakit, sat i metalne ukrase ne nosite na pretragu jer ih je potrebno skinuti prije snimanja.
Što treba donijeti na pretragu?
Prilikom predbilježbe za scintigrafiju miokarda potrebno je donijeti nalaze do tada učinjene obvezne dijagnostičke obrade (nalaz ergometrije i nalaz UZV pregleda srca te nalaz kardiologa koji preporučuje pretragu (ne stariji od 6 mjeseci). Ako ergometriju nije moguće učiniti, u medicinskoj dokumentaciji treba biti vidljivo objašnjenje.
Postupak pretrage
Pretraga se sastoji od dva dijela:
- U prvom dijelu pretrage prije snimanja izaziva se opterećenje: fizičko – ergometrija (hod po pokretnoj traci – ergometru na način da se svake 2-3 minute povećava opterećenje; tijekom ergometrije liječnik stalno monitorira tlak i prati srčani rad). U maksimalnom opterećenju bolesniku se u kroz postavljen intravenski put aplicira radiofarmak.
- Drugi dio pretrage je snimanje srca pod gama kamerom prvi put se snimate oko 30 minuta nakon iniciranja radiofarmaka u opterećenju, a na drugo snimanje dolazite sljedeći dan (osim ako se pretraga izvodi s Tl-201 tada se pretraga završava u jednom danu) ili nakon nekoliko dana što ovisi o rasporedu rada Odjela i može biti različito u pojedinim zdravstvenim ustanovama. Kod drugog dolaska na ovu pretragu nije potrebno prekinuti uzimanje lijekova niti je potrebna priprema kao što je gore navedeno. Tada se iniciranje radiofarmaka izvodi u mirovanju (bez prethodnog fizičkog ili farmakološkog opterećenja), a snimanje započinje također oko 30 minuta nakon aplikacije radiofarmaka.
- Snimanje obično traje oko 30 minuta.
Ako ste klaustrofobični, savjetujemo Vam da o tome obavijestite medicinsko osoblje Odjela za nuklearnu medicinu prije početka pretrage.
Što se može očekivati nakon snimanja?
Nakon pretrage možete nastaviti sa svojim uobičajenim aktivnostima osim ukoliko to uključuje blizak kontakt s malom djecom i trudnicama. Ovisno o vrsti radiofarmaka koji je korišten za ovu pretragu mjere opreza potrebno je provoditi 24 ili 72 sata o čemu će Vas pravodobno obavijestiti medicinsko osoblje Odjela.
Scintigrafija miokarda se ne izvodi bolesnicama koje su trudne ili postoji mogućnost trudnoće, niti u bolesnica koje doje djiete (osim iznimno, tada je potrebno na nekoliko dana prekinuti dojenje).
Scintigrafija paratireoidnih žlijezda
Što je scintigrafija paratireoidnih žlijezda?
Scintigrafija paratireoidnih žlijezda je slikovna dijagnostička metoda kojom pomoću Tc-99m MIBI radiofarmaka možemo prepoznati hiperfunkcionalno tkiivo paratireoidne (doštitne) žlijezde koje su uobičajeno smještene uz štitnjaču, ali mogu biti i ektopično smještene, najčešće u području medijastinuma. Metoda je komplementarna s UZV pregledom i CT pregledom vrata.
Priprema bolesnika prije pretrage
- Za ovu pretragu nije potrebna priprema
- Nije potrebno biti natašte
- Savjetujemo da nakit, sat i metalne ukrase ne nosite na pretragu jer ih je potrebno skinuti prije snimanja
- Upozorite liječnika na mogućnost trudnoće ili na dojenje djeteta
- Nakon pretrage savjetujemo piti dosta tekućine i češće mokriti
Što je potrebno donijeti na pretragu?
Potrebno je donijeti nalaze ranije učinjene dijagnostičke obrade i nalaz specijalista koji Vas upućuje na pretragu (nalaz UZV pregleda vrata i eventualne dodatne obrade, vrijednost PTH u serumu, kalcij slobodni i ukupni u serumu, fosfati u serumu te kalcij i fosfati u urinu). Poželjno je imati novi nalaz PTH.
Postupak pretrage
Pretraga započinje iniciranjem radiofarmaka u venu te snimanjem pacijenta u dvije faze, 30 minuta i 2 sata nakon intravenske aplikacije radiofarmaka. Izvodi se tomografsko snimanje vrata i prsnog koša pri čemu dva detektora gama kamere kruže oko Vas. Snimanje traje 20-ak minuta.
Što se može očekivati nakon snimanja?
Nakon pretrage možete nastaviti s uobičajenim aktivnostima osim ako to uključuje bliski kontakt s malom djecom i trudnicama koje treba izbjegavati do 24 sata nakon iniciranja radiofarmaka.
Scintigrafija se ne izvodi u bolesnica koje su trudne ili postoji mogućnost trudnoće (apsolutna kontraindikacija), a u dojilja se izvodi samo ukoliko je potrebna ali uz pridržavanje preporučenih mjera.
Limfoscintigrafija
Što je limfoscintigrafija?
Limfoscintigrafija je slikovna dijagnostička metoda za prikaz limfne drenaže određenog područja tijela, a koristi se prijeoperativno u bolesnika oboljelih od određenih vrsta solidnih tumora. Najčešće se koristi u oboljelih od melanoma ili karcionam dojke, a služi u procjeni proširenosti primarnog tumora na regionalne limfne čvorove. Omogućuje poštednu operaciju limfnih čvorova, a time i manje poslijeoperacijskih komplikacija. Odstranjuje se mali broj limfnih čvorova iz određene regije tijela i to upravo onih limfnih čvorova koji su pod najvećim rizikom od metastaza.
Priprema bolesnika prije pretrage
- Pretraga ne zahtjeva posebnu pripremu.
- Savjetujemo da nakit, sat i/ili metalne ukrase ne nosite ili ih uklonite prije snimanja.
Što treba donijeti na pretragu?
Bolesnici su već primljeni u bolnicu te je većina medicinske dokumentacije već u povijesti bolesti i nije ju potrebno nositi.
Postupak pretrage
Liječnik inicira radiofarmak (Tc-99m – koloidne čestice albumina) u tkivo blizu tumora u dojci ili melanomu. Nakon aplikacije radiofarmaka snimanje može započeti odmah ili se odgađa za nekoliko sati, odnosno za drugi dan. Vrijeme snimanja može varirati, ovisno o brzini limfne drenaže, odnosno o vremenu prikazivanja sentinel limfnog čvora.
Nakon scintigrafskog prikaza sentinel čvora, liječnik obilježava projekciju spomenutog limfnog čvora markerom na koži, a kirurg tijekom operacije traži radioaktivni sentinel limfni čvor pomoću ručne gama sonde te ga odstranjuje iz tijela bolesnika i šalje na patohistološku analizu kako bi se vidjelo ima li u njemu tumorskih stanica, odnosno metastaza.
Pretraga se zbog vrlo niske doze apsorbiranog zračenja može, ukoliko je neophodno, izvoditi i u trudnica.
Scintigrafija slinovnica
Što je scintigrafija slinovnica?
Scintigrafija žlijezda slinovnica je slikovna nuklearno-medicinska dijagnostička metoda kojom se ispituje funkcija žlijezda slinovnica. Vizualno i pomoću krivulja analizira se nakupljanje i eliminacija radiofarmaka iz obje parotidne i obje submandibularne žlijezde slinovnice (ostale žlijezde slinovnice su premale za analizu).
Ovom pretragom može se uočiti oslabljena funkcija žlijezda slinovnica kao i opstruktivne smetnje u kanalnom sustavu slinovnica, a i određeni tumori imaju specifični scintigrafski nalaz, odnosno dinamiku prikaza na scintigrafiji.
Radiofarmk: Tc-99m pertehnetat
Priprema bolesnika prije pretrage
- Za ovu pretragu nije potrebna priprema.
- Nije potrebno biti natašte.
- Savjetujemo Vam da nakit, sat i metalne ukrase ne nosite na pretragu jer ih je potrebno skinuti prije snimanja.
- Važno je upozoriti liječnika na mogućnost trudnoće ili na dojenje djeteta.
- Nakon pretrage savjetujemo piti dosta tekućine i češće mokriti.
Što treba donijeti na pretragu?
Potrebno je donijeti medicinsku dokumentaciju, odnosno nalaze ranije učinjene dijagnostičke obrade i nalaz specijalista koji je preporučio pretragu.
Što se može očekivati tijekom snimanja?
Nakon intravenske aplikacije radiofarmaka pretraga je bez nuspojava.
Neposredno nakon intravenskog injiciranja radiofarmaka pod kamerom započinje snimanje područja glave i vrata pri čemu bolesnik leži na leđima, a kamera je iznad glave. Snimanje traje 20-30 minuta. Tijekom snimanja nakon otprilike 15-20 minuta popit ćete limunov sok koji potiče slinovnice na lučenje sline te se nastavlja snimanje još 10 minuta u istom položaju.
Ako ste klaustrofobični, poželjno je da o tome obavijestite inženjera ili liječnika prije početka pretrage.
Što se može očekivati nakon snimanja?
Nakon pretrage možete nastaviti s uobičajenim aktivnostima osim ako to uključuje bliski kontakt s malom djecom i trudnicama što treba izbjegavati do 24 sata nakon iniciranja radiofarmaka.
Scintigrafija se ne izvodi u bolesnica koje su trudne ili postoji mogućnost trudnoće (apsolutna kontraindikacija), a u dojilja se izvodi samo ukoliko je potrebna ali uz pridržavanje preporučenih mjera.
Scintigrafija Meckelovog divertikula
Što je scintigrafija ektopične/heterotopične želučane sluznice?
Scintigrafija je slikovna dijagnostička nuklearno-medicinska pretraga kojom se detektira ektopična sluznica želuca, odnosno prisustvo funkcionalnih parijetalnih stanica želučane sluznice koja može biti smještena u području Meckelovog divertikla u vijugama tankog crijeva.
Radiofarmak: Tc-99m pertehnetat
Priprema bolesnika prije pretrage
- Bolesnik ne smije jesti 3-4 sata prije pretrage i treba se dobro izmokriti prije početka snimanja.
- Nekoliko dana prije pretrage ne smiju se provoditi radiološke pretrage s barijevom kašom.
- Savjetujemo nakit, sat i metalne ukrase ostaviti kod kuće jer ih je potrebno ukloniti prije snimanja.
- Nakon pretrage potrebno je piti dosta tekućine i češće mokriti.
Što treba donijeti na pretragu?
Potrebno je donijeti nalaze učinjene dijagnostičke obrade i nalaz specijaliste koji Vas upućuje na ovu pretragu.
Što se može očekivati tijekom snimanja?
Scintigrafija je bezbolna, minimalno invazivna pretraga. Započinje intravenskom aplikacijom radiofarmaka u ležećem položaju pod gama kamerom te se istodobno s iniciranjem započinje i snimanje područja abdomena (područje želuca i crijeva) koje traje oko 30 – 45 minuta. Tijekom snimanja potrebno je mirno ležati na leđima.
Ako ste klaustrofobični, savjetujemo Vam da o tome obavijestite inženjera ili liječnika prije početka pretrage.
Što se može očekivati nakon snimanja?
Nakon pretrage možete nastaviti s uobičajenim aktivnostima osim ako to uključuje bliski kontakt s malom djecom i trudnicama što treba izbjegavati do 24 sata nakon iniciranja radiofarmaka.
Scintigrafija abdomena obilježenim eritrocitima (in vivo)
Što je scintigrafija abdomena (in vivo) obilježenim eritrocitima?
Ova se pretraga najčešće izvodi kod lezija u jetri koje su u nalazu UZV pregleda jetre ili CT pregleda abdomena opisane kao suspektne na hemangiom, dobroćudni, vaskulariziran tumor u jetri.
Što treba donijeti kod dolaska na pretragu?
Donijeti sve nalaze specijaliste koji je indicirao pretragu (UZV abdomena, eventualno i CT nalaz).
Priprema bolesnika prije pretrage
- Bolesnik ne smije jesti 3-4 sata prije pretrage (osim osobe koje boluju od šećerne bolesti – one trebaju uzimati obroke i lijekove prema uobičajenom rasporedu).
- Nekoliko dana prije pretrage ne smiju se provoditi radiološke pretrage s barijevom kašom.
- Savjetujemo nakit, sat i metalne ukrase ostaviti kod kuće jer ih je potrebno ukloniti prije snimanja.
- Nakon pretrage potrebno je piti dosta tekućine i češće mokriti.
Kakav je postupak pretrage?
Pretraga započinje intravenskom aplikacijom pirofosfata, a nakon 20 minuta aplicira se i radiofarmak (Tc-99m pertehnetata) u ležećem položaju bolesnika, pod gama kamerom. Istodobno s iniciranjem radiofarmaka započinje snimanje područja abdomena (jetre) koje traje 30 minuta.
Nakon završetka prvog dijela snimanja slobodni ste oko 2 sata (možete napustiti Odjel i bolnicu).
Nakon 2 sata dolazite na drugi dio snimanja (SPECT) koje traje oko 30 minuta, tijekom kojega bolesnik također leži na leđima, a dva detektora gama kamere se rotiraju oko njega.
Što se može očekivati nakon snimanja?
Nakon pretrage možete nastaviti s uobičajenim aktivnostima osim ako to uključuje bliski kontakt s malom djecom i trudnicama što treba izbjegavati do 24 sata nakon iniciranja radiofarmaka.
Radiokardiografija
Što je radiokardiografija?
Minimalno invazivna nuklearno-medicinska slikovna dijagnostička metoda koja se koristi u procjeni veličine i praćenju bolesnika kod koljih je potvrđen ili se sumnja na postojanje intrakardijalnog shunta (nastalih najčešće zbog prirođenih srčanih i krvožilnih grešaka). Radiofarmak iniciramo intravenski (u vanjsku jugularnu ili kubitalnu venu) i tijekom snimanja prati se njegov prolazak kroz srce, pluća i velike krvne žile čime se može utvrditi prijevremeni dolazak radiofarmaka u određene dijelove tijela ili njegova recirkulacija.
Radiofarmak; Tc99m-pertehnetat ili Tc99m-HSA (humani serumski albumin)
Što treba donijeti kod dolaska na pretragu?
Potrebno je donijeti nalaze učinjene dijagnostičke obrade i nalaz liječnika specijalista koji je indicirao pretragu (obvezno je donijeti nalaz UZV srca).
Priprema bolesnika prije pretrage
- Za pretragu nije potrebna priprema.
- Nije potrebno biti natašte.
- Savjetujemo da nakit, sat i metalne ukrase ne nosite na pretragu jer ih je potrebno skinuti prije snimanja.
- Važno je upozoriti liječnika na mogućnost trudnoće ili na dojenje djeteta.
- Nakon pretrage savjetujemo piti dosta tekućine i češće mokriti.
Kakav je postupak pretrage?
Prije početka pretrage bolesniku se postavlja braunila u potkožnu venu na vratu (vanjska jugularna vena) ili ako to nije moguće onda u kubitalnu venu. To je najneugodniji dio pretrage, a nakon toga liječnik inicira radiofarmak kroz postavljeni venski sustav i istodobno s iniciranjem započinje se snimanje područja srca i pluća te gornjeg abdomena koje traje oko 1 minute. Kamera se nalazi iznad prsnog koša bolesnika i od bolesnika se zahtijeva mirovanje tijekom snimanja.
Što se može očekivati nakon snimanja?
Nakon pretrage možete nastaviti s uobičajenim aktivnostima osim ako to uključuje bliski kontakt s malom djecom i trudnicama što treba izbjegavati do 24 sata nakon iniciranja radiofarmaka.
- Hrvoje Falak
- Jasmina Ćatić
- Dominik Buljan
- Fran Šaler
- Jelena Kursar
- Ivana Jurin
- Ante Lisičić
- Mario Udovičić
- Marta Puškadija
- Nikola Pavlović
- Petra Vitlov
- Miroslav Raguž
- Sanda Sokol Tomić
- Tomo Svaguša
- Tomislav Šipić
- Marin Pavlov
- Ilko Vuksanović
- Marija Antunović
- Biljana Hržić
- Verica Šeb
- Matija Vrbanić
- Matko Filipović
- Zrinka Paić
- Senka Pejković
- Andreja Virt
- Marina Budetić
- Šime Manola
- Ivica Benko
- Ivan Zeljković
- Danijela Grizelj
- Aleksandar Blivajs
- Ana Jordan
- Diana Rudan
- Tomislava Bodrožić Džakić Poljak
- Vanja Ivanović Mihajlović
- Irzal Hadžibegović
- Klinički rad
- Nastavna djelatnost i edukacije
- Zavod za akutno kardiovaskularno liječenje
- Zavod za aritmije
- Zavod za bolesti krvnih žila i srčanih zalistaka
- Zavod za kardiomiopatije, zatajivanje srca i transplantacijsku kardiologiju
- Dnevna bolnica s polikliničko-konzilijarnom djelatnosti
- Dijagnostičko-terapijski odjel za invanzivnu i intervencijsku kardiologiju
- Dijagnostičko-terapijski odjel za elektrostimulaciju i elektrofiziologiju srca
- Dijagnostički odjel za ehokardiografiju i oslikavanje srca
- Dijagnostički odjel za MSCT koronarografiju
- Odjel za intenzivno liječenje akutnog srčanog zatajivanja
- Razvoj
- Znanstvena djelatnost
- Odjel za ranu rehabilitaciju
- Specijalističke ambulante fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Subspecijalistička ambulanta reumatologije
- Dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Postcovid dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Jedinice integrirane fizikalne terapije
- Hidroterapijski trakt
- Kabinet za dijagnostički ultrazvuk koštano-mišićnog sustava
- Kabinet logopeda
- Kabinet edukacijskog rehabilitatora
- Kabinet radnog terapeuta
- Djelatnici
- Informacije za bolesnike
- Stručna djelatnost
- Znanstvena i edukativna djelatnost
- Djelatnici
- Kabinet za denzitometriju
- UZV
- Dinamička scintigrafija bubrega
- Limfoscintigrafija
- Perfuzijska scintigrafija miokarda
- Perfuzijska scintigrafija pluća
- Scintigrafija abdomena (in vivo) obilježenim eritrocitima
- Scintigrafija kosti
- Scintigrafija Meckelovog divertikula
- Scintigrafija paratiroidnih žlijezda
- Scintigrafija slinovnica
- Scintigrafija štitnjače s Tc-99m pertehnetatom
- Operacijske dvorane hitne kirurške službe
- Operacijska dvorana torakalne kirurgije
- Operacijska dvorana vaskularne kirurgije
- Operacijska dvorana kardiokirurgije
- Operacijska dvorana urološke kirurgije
- Operacijska dvorana oftamološke kirurgije
- Operacijska dvorana ORL kirurgije
- Operacijska dvorana neurokirurgije
- Operacijska dvorana traumatološke kirurgije
- Djelatnici
- O Odjelu