Mikrobiološka djelatnost u KB Dubrava djeluje od samog osnutka bolnice kao nastavak mikrobiološkog laboratorija koji je do tada djelovao u sklopu Vojne bolnice u Vlaškoj ulici u Zagrebu. Kroz godine, mikrobiološki laboratorij se razvija, mijenja nazive i lokacije unutar bolnice, ali neprekinuto sudjeluje u dijagnostici i liječenju infekcija bolničkih i izvanbolničkih bolesnika istočnoga dijela grada, uz kontinuirano uvođenje novih suvremenih dijagnostičkih metoda. Svaki od dosadašnjih voditelja laboratorija (Stojkovski Kiril, dr. med., mr. sc. Sandra Friedrich, dr. med., prof. dr. sc. Jasenka Šubić Škrlin, dr. med.) dao je svoj osobni doprinos u razvoju laboratorija. Među prvima u državi početkom 90-ih počinjemo se baviti kontrolom bolničkih infekcija njegujući usku suradnju kliničara i mikrobiologa u svakodnevnom radu.
U Zavodu za kliničku mikrobiologiju i bolničke infekcije KB Dubrava godišnje se izvrši oko 55000 pretraga, od toga oko 25000 iz uzoraka hospitaliziranih bolesnika, oko 30000 iz uzoraka bolesnika iz dnevnih bolnica, polikliničko-konzilijarne djelatnosti te primarne zdravstvene zaštite.
Većinu djelatnosti Zavoda čine bakteriološke i mikološke pretrage uzoraka iz svih organskih sustava. Dijagnostika infekcija uzrokovanih bakterijama uključuje uzgoj i identifikaciju bakterija klasičnim biokemijskim testovima ili automatiziranim sustavom za identifikaciju te testiranje osjetljivosti na antimikrobne lijekove metodom disk difuzije i određivanjem minimalnih inhibitornih koncentracija prema standardima europskog odbora The European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST). U bakteriologiji koristimo i brze metode izravne detekcije uzročnika, kao što su detekcija antigena Helicobacter pylori imunokromatografskim testom u stolici, dokaz nukleinskih kiselina Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis iz urogenitalnih uzoraka PCR metodom te dokaz toksina C. difficile u stolici imunoenzimskom metodom i PCR-om.
Mikološke pretrage uzoraka također uključuju uzgoj i identifikaciju gljiva klasičnim fenotipskim metodama ili automatiziranim sustavom za identifikaciju te testiranje osjetljivosti na antifungalne lijekove.
Od viroloških pretraga radimo dokaz antigena najčešćih uzročnika virusnih gastroenteritisa (Norovirusi, Rotavirus, Adenovirusi) iz uzorka stolice te serološke pretrage za dokaz protutijela na virusne antigene u serumu bolesnika (Cytomegalovirus, Epstein-Barr virus, Herpes simplex virus 1, 2).
Parazitološke pretrage uključuju metode izravne parazitološke dijagnostike dokazom parazitarnih elemenata u uzorcima (stolica na ciste protozoa i jaja helminata metodom koncentracije te perianalni otisak na Enterobius) i serološke pretrage za dokaz protutijela na parazitarne antigene u serumu bolesnika (Toxoplasma gondii).
Jedna od najznačajnijih djelatnosti Zavoda je suzbijanje i prevencija bolničkih infekcija kroz svakodnevnu suradnju s liječnicima kliničarima, osobito u jedinicama intenzivnog liječenja, gdje kroz konzilijarnu djelatnost pomažemo u interpretaciji testova osjetljivosti na antimikrobne lijekove i u pravodobnom izboru najučinkovitije antimikrobne terapije. Svakodnevno surađujemo sa sestrama za kontrolu bolničkih infekcija u provođenju preventivnih mjera u sprječavanju bolničkih infekcija.
Kao dio mreže mikrobioloških laboratorija sudjelujemo u radu Odbora za praćenje rezistencije bakterija na antibiotike u RH od njegovog osnutka 1996. godine pri Akademiji medicinskih znanosti Hrvatske. Odbor kontinuirano prati i objavljuje godišnje podatke o kretanju rezistencije na antibiotike među izolatima najčešćih uzročnika infektivnih bolesti u svim hrvatskim regijama.
Surađujemo i s Referentnim centrom za bolničke infekcije Ministarstva zdravstva RH te svake godine sudjelujemo u provođenju European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) studije o prevalenciji infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi i primjeni antimikrobnih lijekova u akutnim bolnicama.
Zavod sudjeluje i u prikupljanju podataka o rezistenciji invazivnih izolata sojeva Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, Streptococcus pneumoniae, Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium i Staphylococcus aureus u sklopu European Antimicrobial Resistance Surveillance Network (EARS-Net).
Redovito provodimo vanjsku kontrolu kvalitete testiranja osjetljivosti i identifikacije bakterijskih uzročnika u okviru UK National External Quality Assessment Service for Microbiology (UKNEQUAS).
Tijekom godina sudjelovali smo u brojnim kliničkim ispitivanjima antimikrobnih lijekova koja su se provodila u KB Dubrava kao ispitivačkom centru i u suradnji s kliničarima u brojim znanstvenim i stručnim istraživanjima.
Početkom pandemije COVID-19, u ožujku 2020. godine, zbog potrebe smještaja i zbrinjavanja bolesnika oboljelih od COVID-19, mikrobiološka djelatnost Zavoda privremeno je premještena u Zavod za kliničku mikrobiologiju Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, gdje je preraspoređen i dio djelatnika koji je nastavio raditi mikrobiološku djelatnost za bolesnike hospitalizirane u PRIC-u KB Dubrava. Dio djelatnika raspoređen je na Odjel za molekularnu biologiju Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku KB Dubrava, gdje rade dijagnostiku SARS-CoV-2, a dio djelatnika poslan je na ispomoć u NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ također na dijagnostiku SARS- Cov-2. Svi su djelatnici Zavoda svojim radom značajno pridonijeli u borbi protiv COVID-19 pandemije u Hrvatskoj.
Mikrobiološki laboratorij je u fazi priprema za ponovnu uspostavu rada.
Trenutna djelatnost laboratorija za izvanbolničke pacijente obuhvaća izradu brzog antigenskog testa (BAT) na SARS-CoV-2 te uzimanje uzoraka za PCR dijagnostiku SARS-CoV-2 te.
Radno vrijeme laboratorija za izvanbolničke pacijente:
radnim danom od 08:00 – 15:00 sati.
- Hrvoje Falak
- Jelena Kursar
- Ivana Jurin
- Ante Lisičić
- Mario Udovičić
- Marta Puškadija
- Nikola Pavlović
- Petra Vitlov
- Miroslav Raguž
- Sanda Sokol Tomić
- Tomo Svaguša
- Tomislav Šipić
- Marin Pavlov
- Ilko Vuksanović
- Marija Antunović
- Biljana Hržić
- Verica Šeb
- Matija Vrbanić
- Matko Filipović
- Zrinka Paić
- Senka Pejković
- Andreja Virt
- Marina Budetić
- Šime Manola
- Ivica Benko
- Ivan Zeljković
- Danijela Grizelj
- Aleksandar Blivajs
- Ana Jordan
- Diana Rudan
- Tomislava Bodrožić Džakić Poljak
- Vanja Ivanović Mihajlović
- Irzal Hadžibegović
- Klinički rad
- Nastavna djelatnost i edukacije
- Zavod za akutno kardiovaskularno liječenje
- Zavod za aritmije
- Zavod za bolesti krvnih žila i srčanih zalistaka
- Zavod za kardiomiopatije, zatajivanje srca i transplantacijsku kardiologiju
- Dnevna bolnica s polikliničko-konzilijarnom djelatnosti
- Dijagnostičko-terapijski odjel za invanzivnu i intervencijsku kardiologiju
- Dijagnostičko-terapijski odjel za elektrostimulaciju i elektrofiziologiju srca
- Dijagnostički odjel za ehokardiografiju i oslikavanje srca
- Dijagnostičko - terapijski odjel za MSCT koronarografiju
- Odjel za intenzivno liječenje akutnog srčanog zatajivanja
- Razvoj
- Znanstvena djelatnost
- Odjel rane rehabilitacije
- Specijalističke ambulante fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Subspecijalistička ambulanta reumatologije
- Dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Postcovid dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Jedinice integrirane fizikalne terapije
- Hidroterapijski trakt
- Kabinet za dijagnostički ultrazvuk koštano-mišićnog sustava
- Kabinet logopeda
- Kabinet edukacijskog rehabilitatora
- Kabinet radnog terapeuta
- Djelatnici
- Informacije za bolesnike
- Stručna djelatnost
- Znanstvena i edukativna djelatnost
- Djelatnici
- Kabinet za denzitometriju
- UZV
- Dinamička scintigrafija bubrega
- Limfoscintigrafija
- Perfuzijska scintigrafija miokarda
- Perfuzijska scintigrafija pluća
- Radiokardiografija
- Scintigrafija abdomena (in vivo) obilježenim eritrocitima
- Scintigrafija kosti
- Scintigrafija Meckelovog divertikula
- Scintigrafija paratiroidnih žlijezda
- Scintigrafija slinovnica
- Scintigrafija štitnjače s Tc-99m pertehnetatom
- Operacijske dvorane hitne kirurške službe
- Operacijska dvorana torakalne kirurgije
- Operacijska dvorana vaskularne kirurgije
- Operacijska dvorana kardiokirurgije
- Operacijska dvorana urološke kirurgije
- Operacijska dvorana oftamološke kirurgije
- Operacijska dvorana ORL kirurgije
- Operacijska dvorana neurokirurgije
- Operacijska dvorana traumatološke kirurgije
- Djelatnici
- O Odjelu