PRIJEM BOLESNIKA
KZLD naručuje za sve pretrage koje obavlja. Naručivanje je moguće obaviti:
- osobno na šalteru Centralnog naručivanja, radnim danom od 12 do 14 sati
- putem WEB obrasca na stranicama Kliničke bolnice Dubrava
- e-Naručivanje iz ordinacije liječnika obiteljske medicine
- putem telefaksa (01 290 2991)
Trudnice i onkološki pacijenti se ne trebaju prethodno naručivati, već na redomatu KZLD odabrati HITNE UPUTNICE.
Prijem pacijenata radi uzorkovanja odvija se radnim danom od 07:30 do 10:30 sati. Prednost imaju trudnice, osobe s invaliditetom i onkološki pacijenti.
Telefonske informacije za vanjske pacijente radnim danom od 12:00 do 13:00 sati na broj telefona (01) 290 3360 (šalter Administracije). Informacije putem e-pošte: lab@kbd.hr.
Za sve pretrage nalazi se šalju putem CEZIH-a liječnicima opće medicine i u sustav e-Građani. Nalaz se može podići i sljedeći radni dan osobno od 10:00 do 14:00 sati ili poslati na e-mail adresu prema zahtjevu, osim ako na Šalteru nije drugačije navedeno.
Subotom, nedjeljom i blagdanom radi isključivo dežurna služba Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku.
IZDAVANJE NALAZA
Nalaz zatražen iz hitne službe izdaje se unutar 1 sata.
Nalaz u redovnoj službi se izdaje za bolničke pacijente do kraja radnog dana (do 15:30 sati), a za izvanbolničke pacijente idući radni dan slanjem kroz sustav CEZIH u ordinaciju liječnika opće medicine, osim ako na šalteru administracije nije drugačije rečeno (pretrage Odjela za laboratorijsku imunologiju, Odjela za molekularnu dijagnostiku i genetiku).
OPĆE UPUTE ZA PRIPREMU BOLESNIKA PRIJE UZIMANJA UZORAKA KRVI
Za redovite pretrage uzorkovanje se krvi provodi ujutro između 07:00 i 10:00 sati dok je bolesnik odmoren, prije nego što je podvrgnut dijagnostičkim i terapijskim postupcima.
Prije uzimanja uzorka krvi potrebno je biti 12 sati natašte, savjetuje se ne uzimati hranu, ne piti alkohol i ne pušiti. Dan prije uzimanja uzorka krvi potrebno je izbjegavati intenzivnu tjelesnu aktivnost te uzeti uobičajene, ne premasne obroke hrane. Prije uzimanja krvi potrebno je izbjegavati i sve lijekove koje liječnik nije odredio kao obavezne ( dodaci prehrani, biljni pripravci).
Ako je poznato da neka farmakološki aktivna tvar (lijekovi, alkohol, kofein, nikotin, sredstva ovisnosti, oralni kontraceptivi) značajno utječe na koncentraciju analita koji se mjeri, ako je moguće, potrebno ju je izbjegavati najmanje dva dana prije uzimanja krvi za redovite pretrage.
Nužno je stvoriti uvjete koji osiguravaju opuštenost bolesnika prije uzimanja uzorka krvi zbog mogućih promjena u intermedijarnom metabolizmu ugljikohidrata, lipida i proteina zbog djelovanja kortikosteroida i katekolamina.
Upute za pripremu bolesnika prije određivanja lipidnog statusa (kolesterol, trigliceridi, HDL, LDL)
Dan (24 sata) prije uzimanja uzorka krvi treba jesti laganiju i nemasnu hranu, a 12 sati prije uzimanja uzorka krvi potrebno je biti natašte.
Određivanje ukupnog kolesterola ne bi se trebalo provoditi prije nego što prođe 8 tjedana od: akutnog infarkta miokarda, kirurške operacije, traume, sekundarne bolesti s promjenama u metabolizmu lipida, akutne bakterijske ili virusne infekcije.
U dogovoru s liječnikom, 48 sati prije uzorkovanja ne uzimati lijekove koji utječu na koncentraciju lipida (antihipertenzivi, estrogeni, progestini, tiroidni hormoni).
Upute za pripremu bolesnika prije određivanja željeza:
- 24 – 48 sati prije uzimanja uzorka krvi ne piti sokove obogaćene vitaminima niti pića uz dodatak roboransa.
Kod bolesnika koji je pod terapijom preparatima željeza i/ili multivitaminskim preparatima obogaćenim željezom kontrola željeza u serumu izvodi se najmanje:
- 4 dana nakon zadnje transfuzije krvi
- 10 dana nakon peroralnog uzimanja preparata željeza
- 3 dana nakon davanja intravenoznih preparata
- 30 dana nakon intramuskularnog davanja željeza
Određivanje željeza ne treba provoditi u stanjima akutne infekcije i kod žena za vrijeme menstruacije.
Napomena: koncentracije željeza u serumu su povećane kod primjene acetilsalicilne kiseline, kloramfenikola, oralnih kontraceptiva, multivitamina i kemoterapijskih agenasa, posebno cisplatina i metotreksata.
Upute za pripremu prije određivanja PV-a u svrhu praćenja oralne antikoagulantne terapije
Na dan izvođenja pretrage ne uzimati oralnu antikoagulantnu terapiju prije uzimanja krvi! Terapiju uzeti nakon uzimanja krvi. Ne smiju se uzimati veće količine namirnica bogatih vitaminom K 3-5 dana prije izvođenja pretrage (rajčica, banana, brokula, špinat, zelena salata, blitva, kelj, šparoge).
Upute za pripremu prije određivanja postprandijalne (nakon jela) koncentracije glukoze
Nakon uzimanja venske krvi natašte bolesnik mora odmah pojesti svoj uobičajeni doručak i uzeti propisanu terapiju, kao i što inače običava. Točno dva sata nakon doručka slijedi uzimanje krvi za mjerenje glukoze koja se naziva postprandijalnom glukozom.
Upute za pripremu bolesnika prije provođenja testa oralne podnošljivosti glukoze (O-GTT)
Pacijent 3 dana prije O-GTT-a uzima hranu koja sadrži najmanje 250 g ugljikohidrata i provodi uobičajenu tjelesnu aktivnost. Test se izvodi ujutro, prilikom čega pacijent 8 – 12 sati prije ne smije jesti, pušiti, niti se fizički opterećivati, a 30 min prije testa mora mirovati. Tijekom testa koji traje 2 sata, bolesnik ne smije jesti, pušiti, piti kavu i druga pića i izlagati se intenzivnoj tjelesnoj aktivnosti.
Upute za pripremu bolesnika prije provođenja testa oralne podnošljivosti glukoze u trudnoći (O-GTT)
Test se izvodi ujutro, nakon prekonoćnog gladovanja (8 – 12 sati). Tri dana prije izvođenja testa potrebno je provoditi uobičajenu prehranu, bez promjena u unosu količine i vrste hrane i pića. Najmanje 24 sata prije izvođenja testa potrebno se suzdržati od jače tjelesne aktivnosti. Tijekom testa pacijentica mora mirovati, ne smije pušiti, jesti, piti kavu i druga pića osim vode. U laboratorij se javiti natašte. Potrebno je polako, u malim gutljajima popiti čašu glukoze otopljene u vodi. Točno 60 i 120 minuta nakon što se popije glukoza, potrebno se javiti u laboratorij na vađenje krvi. Nakon trećeg vađenja krvi, preporučena je konzumacija hrane i pića.
Upute za pripremu bolesnika prije određivanja tumorskih biljega
Za određivanje PSA mora proći 4-6 tjedana nakon antibiotske terapije prostatitisa ili infekcije urinarnog trakta, biopsije prostate, traumatske kateterizacije i uopće prije bilo kakve manipulacije prostatom. Potrebno je izbjegavati ejakulaciju najmanje 24 sata prije i vožnju bicikla 1 sat prije uzimanja krvi.
CA 125 se ne određuje za vrijeme menstruacije.
Pacijent ne smije uzimati inhibitore protonske pumpe (PPI) niti blokatore histaminskih H2-receptora barem 2 tjedna prije određivanja kromogranina A (CgA) jer oni mogu lažno povećavati rezultate analize.
Upute za pripremu bolesnika prije određivanja endokrinoloških pretraga
Lijekove za nadomjesnu ili suportivnu terapiju hormona štitnjače ne treba uzimati prije, već nakon uzimanja krvi. Preporučeno vrijeme uzimanja krvi za određivanje prolaktina je najmanje 2 sata nakon buđenja. Bolesnik treba mirovati 30 minuta prije uzimanja krvi.
Za određivanje FSH, LH i estradiola preporučeno je uzimanje krvi 3. do 5. dan menstruacijskog ciklusa, a za određivanje progesterona 21. do 23. dan menstruacijskog ciklusa.
Prije uzorkovanja krvi za određivanje aldosterona i/ili renina, obavezno je mirovanje 20 minuta u poluležećem položaju te uzorkovanje u tom položaju.
OPĆE UPUTE ZA PRIPREMU BOLESNIKA PRIJE UZIMANJA UZORKA URINA
Upute za sakupljanje jednokratne porcije mokraće
Uzorak izbora je srednji mlaz prve jutarnje mokraće nakon noćnog sna, toalete vanjskog spolovila, prije doručka i drugih aktivnosti, pri čemu vrijeme od posljednjeg pražnjenja mjehura treba biti najmanje 4, a najviše 8 sati.
Analizu se ne preporučuje raditi kod žena neposredno prije, tijekom i neposredno nakon menstruacije kao ni kod žena koje imaju vidljiv vaginalni iscjedak.
Uzorak mokraće treba sakupljati u čistu, sterilnu posudu za jednokratnu uporabu kupljenu u ljekarni. Ako se uzorak prenosi do mjesta obrade, posuda mora biti zatvorena i dostavljena u laboratorij u što kraćem vremenu.
Upute za sakupljanje 24-satne mokraće
Iznimno je važno pravilno sakupiti uzorak 24-satne mokraće jer je to jedini način da se dobije točan rezultat na temelju kojeg liječnik donosi medicinske odluke!
Mokraća se sakuplja ISKLJUČIVO u standardizirane plastične spremnike za 24-satnu mokraću koji se mogu kupiti u ljekarni. Svi uzorci mokraće koji se prikupe u drugim plastičnim bocama kao npr. boce od Coca Cole, sokova, deterdženata i slično neće se prihvatiti na obradu. Spremnik se ne smije prepuniti. Ukoliko se premaši zapremina spremnika, mokraću nastavite sakupljati u sljedeći spremnik. Tijekom skupljanja mokraće spremnik treba čuvati na hladnom i tamnom mjestu. Izbjegavajte prikupljanje mokraće neposredno prije pražnjenja crijeva zbog moguće kontaminacije mokraće stolicom. Ako ste se slučajno pomokrili u WC umjesto u spremnik ili ako niste imali dovoljno veliku bocu, cijeli postupak morate ponoviti drugi dan.
Početak prikupljanja: prvi dan nakon ustajanja ispraznite mjehur u WC. Zabilježite vrijeme početka (npr. 6:00 h).
Od sada pa nadalje sakupite u spremnik svu mokraću koju izmokrite tijekom cijelog dana, uključujući i noć. Nemojte mokriti izravno u bocu ako niste sigurni da možete uhvatiti cijeli volumen mokraće. Možete koristiti čistu posudu, čašu ili lijevak za lakše prikupljanje mokraće.
Kraj prikupljanja: iduće jutro, otprilike u isto vrijeme kada ste započeli prikupljanje prethodnog dana (bez obzira osjećate li potrebu za mokrenjem ili ne) ispraznite mjehur i prebacite mokraću u spremnik. Zabilježite vrijeme.
Dobro začepljeni spremnik ili spremnike dostavite isti dan u laboratorij u vremenu predviđenom za prijem bolesnika.
UPUTE ZA PRIPREMU BOLESNIKA ZA PRETRAGE U STOLICI
Određivanje krvi u stolici (okultno krvarenje)
Dva dana prije i tijekom testiranja poželjno je da bolesnik bude na posebnoj dijeti koju provodi u dogovoru s liječnikom.
Kod specijalne dijete preporučeno je izbjegavati:
- nedovoljno pečeno crveno meso (janjetina, govedina), jetrene kobasice, bijelu repu, hren, dinje, lubenice i sl.
- preparate željeza
- posebno 7 dana prije testa ne preporučuje se uzimati lijekove koji mogu dovesti do krvarenja u probavnom sustavu i pojave krvi u stolici (aspirin, indometacin, fenilbutazon, rezerpin, kortikosteroidi i dr.)
Preporučuje se konzumiranje kuhanog mesa, peradi, ribe, žitne kaše, kuhanog povrća, voća, kikirikija i drugog koštunjičavog voća, kokica, kruha od mekinja i salate.
Preporučuje se prikupiti 3 uzorka, po jedan iz svake stolice tijekom 3 uzastopna dana.
Spremnik za prikupljanje stolice, koji s unutarnje strane poklopca ima žličicu za lakše sakupljanje stolice, može se kupiti u ljekarnama.
Iz stolice prvog dana uzorak treba prikupiti s više različitih mjesta stolice i napuniti spremnik. Na njemu upisati ime, prezime, datum uzimanja i napomenu 1. uzorak. Isti postupak ponoviti i iz stolice drugog i trećeg dana (uz napomenu 2.uzorak i 3. uzorak). Ukoliko stolica izostane, uzorak nastavite prikupljati slijedeći dan. Spremnike čuvajte zatvorene u hladnjaku. Po prikupljanju 3. uzoraka dostavite ih u laboratorij.
Test odgoditi kod proljeva, menstruacije, krvarenja iz hemoroida, hematurije. Test treba odgoditi kada imate proljev, menstruaciju, krvarenja iz hemeroida ili dokazanu krv u mokraći (hematurija).
Određivanje kalprotektina u stolici
Uzima se uzorak stolice veličine lješnjaka. Uzorak je stabilan samo 3 dana te ga je potrebno dostaviti u laboratorij isti, a najkasnije drugi dan.
DOSTAVA UZORAKA IZ SURADNIH USTANOVA I SLANJE UZORAKA POŠTOM
Ukoliko uzorak šaljete na analizu u Klinički zavod za laboratorijsku dijagnostiku KB Dubrava potrebno je voditi računa da se uzorkovanje venske krvi provodi sukladno Nacionalnim preporukama za uzorkovanje venske krvi Hrvatskog društva za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu.
Uzorak koji se šalje mora biti označen imenom, prezimenom i datumom rođenja te dostavljen s odgovarajućom uputnicom i podacima za slanje nalaza (adresa, e-mail).
Prilikom transporta uzoraka bitno je obratiti pozornost na to da vrijeme između uzorkovanja i obrade ne bude duže od 2 sata. To vrijedi za većinu pretraga, osim kod onih gdje je analizirana tvar termolabilna ili fotolabilana. Pri transportu se trebaju izbjegavati mehanički utjecaji i zagrijavanje.
Analiti koje je potrebno analizirati odmah te čiji transport nije moguć su: laktat, amonijak, ACTH, PTH, NSE, ionizirani kalcij, inzulin.
Uzorak mokraće u laboratorij bi trebao biti dostavljen unutar 2 sata od prikupljanja (najkasnije 4 sata). Ukoliko dostava u zadanom vremenu nije moguća, za većinu rutinskih pretraga dovoljno je uzorak pravilno pohraniti u hladnjak na +2 do +8°C.
Uzorak stolice za određivanje kalprotektina potrebno je dostaviti unutar laboratorija u toku redovnog radnog vremena. Ukoliko dostava u zadanom vremenu nije moguća, uzorak stolice potrebno je pohraniti u hladnjak na +4 do +8°C. Kalprotektin je stabilan u uzorku stolice 5 dana na +4 do +8°C.
Uzroke s bolničkih odjela u laboratorij donosi medicinsko osoblje tih odjela. Uzorci se donose u uspravnom položaju u plastičnoj čaši ili na stalku.
Uzorci za transport na većim udaljenostima moraju biti začepljeni, u uspravnom položaju i pohranjeni u hladnom (+2 do +8°C). Ako se ispitivanja određuju iz uzorka seruma ili plazme prije transporta je potrebno odvojiti serum ili plazmu od staničnog taloga i poslati u čistoj začepljenoj epruveti koja nema nikakvih dodataka te ih pohraniti na +2 do +8°C. Minimalna prihvatljiva količina je 500 μL seruma/plazme.
Za pretrage molekularne dijagnostike potrebno je uzorkovati punu krv ili koštanu srž u epruvetu s ljubičastim čepom koja se dostavlja u cijelosti bez odvajanja plazme, na hladnome (+4 ºC). Smrzavanje uzoraka prije slanja nije dopušteno.
Uzorci koji se prikupljaju za EUTOS praćenje BCR::ABL već prije dijagnosticiranih pacijenata zahtijevaju volumen od 30 do 35 mL periferne pune krvi. Uzorke je potrebno dostaviti isti dan u najkraćem roku unutar radnog vremena Odjela za molekularnu dijagnostiku i genetiku, uz prethodnu najavu. Uzorci se transportiraju u uspravnom položaju, s čepom prema gore, na hladnome (+4 ºC).
Slanje uzoraka poštom
Uzorke koji se šalju poštom potrebno je zapakirati zasebno u zaštitne spremnike kako bi se spriječilo istjecanje uzorka i kontaminacija okoline sa uzorkom.
Uzorci se ne smiju slati redovnom poštom, već nekom od kurirskih službi koja će dostaviti uzorak isti dan (HP Express, DHL, FedEx i sl.).
Upute za liječnike koji upućuju pacijente na testiranje gena BRCA po ubrzanom postupku radi procjene mogućnosti liječenja PARP inhibitorima
Kako biste uputili pacijenta na testiranje gena BRCA po ubrzanom postupku, molimo Vas da slijedite sljedeće korake:
- Potpisivanje informiranog pristanka: Sukladno važećim medicinskim standardima, liječnik koji upućuje pacijenta na genetičko testiranje dužan je provesti postupak informiranja pacijenta, što uključuje pružanje svih relevantnih informacija o testiranju i ishodima testiranja. Obrazac informiranog pristanka kojim pacijent potvrđuje da je upoznat sa svim informacijama možete preuzeti ovdje.
- Procjena prikladnosti: Prije slanja zahtjeva za testiranje, pažljivo pročitajte kriterije navedene u odgovarajućem obrascu za rani HER2 negativni (obrazac možete preuzeti ovdje) ili metastatski trostruko negativni rak dojke (TNBC) (obrazac možete preuzeti ovdje). Kriteriji su postavljeni na način da testiranje po ubrzanom postupku bude provedeno kod onih pacijenata kojima je ono najpotrebnije.
- Prikupljanje uzorka: Krv je potrebno uzorkovati u dvije epruvete od 3 mL (EDTA – puna krv).
- Popunjavanje obrasca: Odgovarajući obrazac i informirani pristanak potrebno je ispuniti u cijelosti i točno. Obrazac sadrži osnovne podatke o pacijentu nužne za provođenje genetičkog testiranja, kao i podatke za dostavu rezultata.
- Priložena medicinska dokumentacija: Priložite relevantnu medicinsku dokumentaciju koja potvrđuje da pacijent ispunjava kriterije za ubrzano testiranje.
- Slanje materijala: Pošaljite uzorak krvi, kopiju uputnice, ispunjen pripadajući obrazac, informirani pristanak i medicinsku dokumentaciju poštom na adresu navedenu u zaglavlju obrasca. Posebno je važno da elektronsku verziju obrasca pošaljete i na adresu e-pošte molekularna@kbd.hr. Važno: Elektroničko slanje obrasca je obavezno kako bi se pravovremeno obradio Vaš zahtjev.
- O zavodu
- Odjel za muskuloskeletnu i hitnu radiologiju
- Odjel za ultrazvuk, radiologiju dojke i urogenitalnu radiologiju
- Odjel za kardijalnu i vaskularnu intervencijsku radiologiju
- Odjel za torakalnu, hepatobilijarnu i gastrointestinalnu radiologiju
- Odjel za neuroradiologiju i radiologiju glave i vrata
- Odjel za onkološku i nevaskularnu intervencijsku radiologiju
- Djelatnici
- Dnevna bolnica
- Dijagnostika
- Hrvoje Falak
- Jasmina Ćatić
- Dominik Buljan
- Fran Šaler
- Ladislav Pavić
- Jelena Kursar
- Ivana Jurin
- Ante Lisičić
- Mario Udovičić
- Marta Puškadija
- Nikola Pavlović
- Petra Vitlov
- Miroslav Raguž
- Sanda Sokol Tomić
- Tomo Svaguša
- Tomislav Šipić
- Marin Pavlov
- Ilko Vuksanović
- Marija Antunović
- Biljana Hržić
- Verica Šeb
- Matija Vrbanić
- Matko Filipović
- Zrinka Paić
- Senka Pejković
- Andreja Virt
- Marina Budetić
- Šime Manola
- Ivica Benko
- Ivan Zeljković
- Danijela Grizelj
- Aleksandar Blivajs
- Ana Jordan
- Diana Rudan
- Tomislava Bodrožić Džakić Poljak
- Vanja Ivanović Mihajlović
- Irzal Hadžibegović
- Klinički rad
- Nastavna djelatnost i edukacije
- Zavod za akutno kardiovaskularno liječenje
- Zavod za aritmije
- Zavod za bolesti krvnih žila i srčanih zalistaka
- Zavod za kardiomiopatije, zatajivanje srca i transplantacijsku kardiologiju
- Dnevna bolnica s polikliničko-konzilijarnom djelatnosti
- Dijagnostičko-terapijski odjel za invanzivnu i intervencijsku kardiologiju
- Dijagnostičko-terapijski odjel za elektrostimulaciju i elektrofiziologiju srca
- Dijagnostički odjel za ehokardiografiju i oslikavanje srca
- Dijagnostički odjel za MSCT koronarografiju
- Odjel za intenzivno liječenje akutnog srčanog zatajivanja
- Razvoj
- Znanstvena djelatnost
- Odjel za ranu rehabilitaciju
- Specijalističke ambulante fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Subspecijalistička ambulanta reumatologije
- Dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Postcovid dnevna bolnica fizikalne i rehabilitacijske medicine
- Jedinice integrirane fizikalne terapije
- Hidroterapijski trakt
- Kabinet za dijagnostički ultrazvuk koštano-mišićnog sustava
- Kabinet logopeda
- Kabinet edukacijskog rehabilitatora
- Kabinet radnog terapeuta
- Djelatnici
- Informacije za bolesnike
- Stručna djelatnost
- Znanstvena i edukativna djelatnost
- Djelatnici
- Kabinet za denzitometriju
- UZV
- Dinamička scintigrafija bubrega
- Limfoscintigrafija
- Perfuzijska scintigrafija miokarda
- Perfuzijska scintigrafija pluća
- Scintigrafija abdomena (in vivo) obilježenim eritrocitima
- Scintigrafija kosti
- Scintigrafija Meckelovog divertikula
- Scintigrafija paratiroidnih žlijezda
- Scintigrafija slinovnica
- Scintigrafija štitnjače s Tc-99m pertehnetatom
- Operacijske dvorane hitne kirurške službe
- Operacijska dvorana torakalne kirurgije
- Operacijska dvorana vaskularne kirurgije
- Operacijska dvorana kardiokirurgije
- Operacijska dvorana urološke kirurgije
- Operacijska dvorana oftamološke kirurgije
- Operacijska dvorana ORL kirurgije
- Operacijska dvorana neurokirurgije
- Operacijska dvorana traumatološke kirurgije
- Djelatnici
- O Odjelu